Pan Jezus powiedział: „Niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa”, a jednocześnie mówił, abyśmy tak postępowali „Aby ludzie widzieli nasze dobre czyny i chwalili Ojca, który jest w niebie”. Na chwałę Bożą więc niech będzie to o czym będzie mowa w tym rocznym sprawozdaniu i niech służy zachętą do większego zaangażowania się parafian na rzecz żywego Kościoła w naszej parafii.

Posługa sakramentalna oraz posługa słowa

Jest to sprawa priorytetowa dla życia chrześcijańskiego w parafii. W naszej parafii posługę sakramentalną pełni trzech księży, którzy codziennie sprawują sakramenty: Eucharystię i sakrament pojednania, chrzczą, namaszczają chorych, błogosławią małżeństwa i prowadzą pogrzeby (Eucharystia jest sprawowana w kościele w Błaszkach, w Brończynie i w kaplicy u sióstr Obliczanek). Kapłani ci głoszą słowo Boże nie tylko w niedziele, ale i w dni powszednie, w czasie tzw. Mszy zbiorowych (środy i piątki), podczas Rorat i Gorzkich Żali, na pogrzebach i ślubach. W posłudze słowa kapłani są wspierani przez trzy świeckie katechetki i trzy siostry zakonne, które katechizują i ewangelizują dzieci i młodzież w ramach lekcji religii, w szkołach znajdujących się w parafii. W ramach głoszenia słowa Bożego została wprowadzona ponad rok temu w naszej parafii systematyczna katecheza dorosłych, czytana przed każdą Mszą niedzielną, aby poszerzać wśród wiernych znajomość nauki Kościoła zawartej w Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Szczególnie ważną i ciągle owocną formą głoszenia Słowa Bożego, umacniającą i ożywiającą wiarę oraz formującą postawy chrześcijańskie są rekolekcje parafialne i szkolne oraz odpusty parafialne. W czwartym tygodniu Wielkiego Postu 2009 r. - po raz pierwszy w tej parafii - rekolekcje szkolne (dla gimnazjalistów i licealistów)przebiegały zarówno w gmachu szkolnym jak i w kościele. W szkołach odbywały się spotkania ewangelizacyjne, a w kościele miały miejsce nabożeństwa liturgiczne. Rekolekcje te prowadziła młodzieżowa grupa ewangelizacyjna „Dzieci światłości” z Łodzi z ks. Grzegorzem Korczakiem. Bezpośrednio po przeprowadzeniu rekolekcji szkolnych ten sam zespół rekolekcyjny prowadził rekolekcje wielkopostne dla pozostałych parafian oraz dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszej parafii.

Dorocznym szczytem liturgicznym i najważniejszymi rekolekcjami w całym roku liturgicznym jest Święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Szczytem tegoż Triduum jest czuwanie zmartwychwstania, czyli WIGILIA PASCHALNA, albo inaczej Msza św. Zmartwychwstania (Rezurekcja), najważniejsza w roku liturgicznym, zakończona w Polsce procesją rezurekcyjną. W tym roku Wigilia ta rozpoczęła się w nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę, o g. 20.00. I tak już będzie w przyszłości. Przepisy liturgiczne bowiem nakazują i zobowiązują wszystkich proboszczów, aby ta najważniejsza w roku Liturgia odbywała się w nocy, czyli ma się rozpocząć po zachodzie słońca, a zakończyć się przed wschodem słońca. Po Liturgii Zmartwychwstania odbyła się procesja rezurekcyjna wokół kościoła.

26 lipca, jak co roku, odbył się odpust parafialny ku czci św. Anny. Słowo Boże w czasie tego odpustu głosił ks. dr. Andrzej Latoń.

W trzecim tygodniu Adwentu 2009 r. miały miejsce w naszej parafii rekolekcje Adwentowe prowadzone przez ks. Łukasza Kręczyńskiego z Kalisza.

Od października do czerwca są prowadzone w naszym kościele parafialnym katechezy przedmałżeńskie (ok. 20 spotkań) dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Katechezy te prowadzi wikariusz ks. Tomasz Fabisiak. Natomiast raz w miesiącu są katechezy dojrzałości chrześcijańskiej przygotowujące młodzież gimnazjalną do sakramentu bierzmowania. Spotkania te prowadzi drugi wikariusz ks. Rafał Spiżak. Raz w miesiącu też są spotkania przygotowujące do I Komunii św. Na spotkaniach tych gromadzą się dzieci przygotowujące się do I komunii św. i ich rodzice wraz z ks. proboszczem. Chorzy i cierpiący są największym skarbem Kościoła dlatego ponad rok temu wprowadziliśmy comiesięczne odwiedziny chorych z posługą sakramentalną, w czasie których chorzy mogą się wyspowiadać, przyjąć Komunię św. czy sakrament chorych oraz porozmawiać z duszpasterzem. Zachęcamy nadal, aby zgłaszać chorych parafian do comiesięcznych odwiedzin sakramentalnych, by w ten sposób zapewnić sakramentalnie chorym parafianom stałą łączność z Chrystusem ich Zbawcą.

Kolejną formą głoszenia słowa bożego jest tworzony przez grupkę bardzo gorliwych ludzi i rozprowadzany w parafiach naszego dekanatu kwartalnik religijno-społeczny Szukajmy Razem. Pismo to kosztuje dużo wysiłku osoby tworzące go, ale za to cały dekanat może korzystać ze słowa pisanego i formować się w duchu bożym dla pożytku ogółu. Co dwa tygodnie rozprowadzamy w naszej parafii, w ilości 130 egz., dwutygodnik naszej Diecezji „Opiekun”, powołany do istnienia dekretem biskupa kaliskiego w 1998 r. Chce on informować o bieżących wydarzeniach religijno – duszpasterskich z życia Kościoła, zwłaszcza Diecezjalnego oraz formować chrześcijańskie postawy czytelników. Bardzo prosimy o nabywanie i czytanie tego pisma.

Innym sposobem słownego przekazu prawdy bożej oraz informacji o życiu i działalności w parafii jest internetowa strona parafialnawww.parafiablaszki.pl . Strona ta jest prawdziwą kopalnią dobrze sklasyfikowanych wiadomości. Można na niej na bieżąco śledzić aktualności z życia parafii: ogłoszenia parafialne, intencje mszalne. Można śledzić statystyki dekanalne chrztów, ślubów czy pogrzebów. Zapoznać się można z życiem wspólnot istniejących w parafii. Na stronie tej znajdziemy katalog stron ogólnopolskich i diecezjalnych tygodników prasowych oraz stacji radiowych i telewizyjnych, np. Radia Józef, Radia Maryja, TV Trwam, Naszego Dziennika czy Opiekuna. Surfując dalej, napotkać można ciekawe serwisy katolickie, a wśród nich: Frondę, Katolicką Agencję Informacyjną, Opokę i wiele innych. To tylko niektóre propozycje naszej internetowej strony parafialnej. Bardzo zachęcamy, zwłaszcza ludzi młodych do korzystania z tego parafialnego medium ewangelizacyjnego i informacyjnego.

Jeszcze inną formą ewangelizowania i propagowania słowa jest biblioteka parafialna, w której znajduje się tworzony przeze mnie przez ponad dwadzieścia lat księgozbiór. W zbiorze tym, liczącym ponad tysiąc pozycji, dominują głównie książki o szeroko rozumianej tematyce religijnej. Książki można wypożyczać bezpłatnie po wpisaniu się do odpowiedniego wykazu osób wypożyczających. Udostępniając moją bibliotekę szerszemu gronu Czytelników, mam nadzieję na rozwój czytelnictwa, zwłaszcza religijnego, wśród wiernych naszej parafii co powinno owocować nie tylko poszerzeniem wiedzy religijnej ale i wzrostem wiary i rozwojem życia duchowego.

Modlitwa

Z głoszeniem słowa Bożego bardzo ściśle łączy się modlitwa, która w istocie jest słuchaniem Bożego słowa. Poza codzienną Mszą św. są w naszej parafii jeszcze inne formy modlitwy dostępne dla wszystkich wiernych. Jesienią ubiegłego roku wprowadziliśmy w naszej parafii cotygodniową godzinną Adorację Jezusa Eucharystycznego. Systematycznie, w każdy czwartek o g. 19.00, w przyciemnionym kościele, w atmosferze modlitwy, refleksji, ciszy i śpiewu odbywa się adoracja Pana, na której co tydzień gromadzi się kilkadziesiąt osób.             Przez cały październik, każdego dnia po Mszy wieczornej odbywa się modlitwa różańcowa z licznym udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. W maju codziennie wieczorem zarówno w kościele, jak i przy krzyżach i figurach przydrożnych, są nabożeństwa majowe gromadzące również dość licznie wiernych różnego wieku. Przeżyciem modlitewnym był jednodniowy wyjazd autokarowy młodzieży naszej parafii z ks. Rafałem Spiżakiem na ogólnopolskie spotkanie młodych do Lednicy. W czerwcu ks. Tomasz Fabisiak był autokarem z dziećmi rocznicowej komunii św. i Eucharystycznego Ruchu Młodych na Diecezjalnym spotkaniu ERM-u w Kaliszu. Spotkanie to także miało wymiar modlitewny.

W czerwcu grupą autokarową liczącą ok. 60 osób byliśmy tydzień czasu na pielgrzymce w Medziugorje. Było to przede wszystkim doświadczenie postu i wielkiej modlitwy. Inne doświadczenie modlitwy to piesza pielgrzymka z Błaszek do sanktuarium w Charłupi Małej dnia 8 września br., w której brało udział ok. 200 osób z naszej parafii.

Od maja do października każdego 13 dnia danego miesiąca po wieczornej Mszy św. odbywają się maryjne, różańcowe procesje wokół kościoła z figurą Matki Bożej Fatimskiej.         W pozostałe miesiące roku w pierwsze soboty miesiąca po Mszy wieczornej odbywają się również modlitewne nabożeństwa fatimskie. Co tydzień w środy i w piątki przed Mszą wieczorną odbywa się wspólna modlitwa kapłana z wiernymi przed obrazem Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej. Często też po Mszach św. grupa osób modli się koronką do Bożego Miłosierdzia. We wrześniu br. wprowadziliśmy odmawianie po każdej Mszy św. modlitwy egzorcyzmu do św. Michała Archanioła zatwierdzonej przez papieża Leona XIII.     Ponadto każdego dnia, przez cały rok, drzwi wejściowe do kościoła są otwarte i w każdej chwili każdy może wejść do świątyni na indywidualną modlitwę. Zachęcamy do tej modlitwy wszystkich wiernych nie tylko w kościele, ale również w domach i innych miejscach pobytu. Jesteśmy bardzo wdzięczni za codzienną modlitwę Siostrom Obliczankom, które z racji swego powołania całe swoje życie poświęcają szczególnie modlitwie i na tę modlitwę bardzo liczymy. W tym roku kapłańskim prosimy szczególnie o modlitwę w int. kapłanów.

Wspólnoty w parafii

Niedawno prymas Polski, kard. Józef Glemp powiedział, że wystarczy pójść na pielgrzymkę, aby mieć doświadczenie wiary, ale żeby wzrastać w wierze trzeba dziś koniecznie należeć do jakiejś małej formacyjnej wspólnoty wiary. Taki jest znak czasu rozeznany przez Kościół, że przyszłością Kościoła nie są masy tylko małe wspólnoty wiary.        Kierując się tym rozeznaniem Kościoła reaktywowałem ERM w naszej parafii. Ruch ten u nas zaczął istnieć jesienią ubiegłego roku, po spotkaniu z ks. Piotrem Kowalkiem – duszpasterzem ERM w naszej Diecezji, którego gościliśmy w naszej parafii przez całą niedzielę 26.10.2008 r. Członkowie Ruchu mają swoje cotygodniowe spotkania z S. Rafaelą, która rok temu, na moją prośbę, zgodziła się wziąć odpowiedzialność za ten ruch w naszej parafii. W Niedzielę Chrystusa Króla – 22.11.09 r. – podczas Mszy św. o g. 12.00 dwanaścioro uczniów ze szkół podstawowych naszej parafii, po okresowym czasie kandydatury, zostało przyjętych w sposób uroczysty do Eucharystycznego Ruchu Młodych naszej Parafii. Zachęcamy inne dzieci szkół podstawowych do wstąpienia i korzystania z tej wartościowej formy chrześcijańskiej formacji, jaką jest ERM.

W naszej parafii jest grupa ponad 30 ministrantów usługujących do Mszy św. w każdą niedzielę oraz w niektóre dni powszednie. Ministranci mają regularnie swoje zbiórki, a za aktywność nagradzani są punktacją. Opiekunem grupy ministrantów jest ks. Rafał Spiżak, wikariusz.

Od 1995 r. istnieje w naszej parafii Koło Przyjaciół Radia Maryja. Przewodniczącą Koła jest Jadwiga Żubrowska z Błaszek, a opiekunem duchowym ks. Rafał Spiżak. Spotkania modlitewne Koła odbywają się w każdą środę po Mszy św. wieczorowej. Członkinie Koła poza stałym apostolatem modlitwy zajmują się także organizowaniem pielgrzymek autokarowych do sanktuariów Maryjnych, rozprowadzają czasopisma katolickie oraz podejmują akcje prowadzone przez Radio Maryja i przyjmują dobrowolne ofiary na utrzymanie i rozwój tegoż radia.

Inną grupą osób funkcjonującą w parafii jest chór parafialny „Harfa”, który wznowił swą działalność w 2001 r, z inicjatywy poprzedniego proboszcza, ks. Kan. Ryszarda Tuzina, wraz z podejmującym pracę na stanowisku organisty, dyrygenta – Mariusza Walczaka. Jest to chór mieszany, składający się z 4 rodzajów głosów: sopran, alt, mezzosopran, bas.  Liczy 25 osób.

W I Niedzielę Wielkiego Postu br. rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje stanowe dla wdów i wdowców naszego dekanatu, które prowadził o. Wiesław Łyko ze zgromadzenia Oblatów. Owocem tych rekolekcji jest wspólnota wdów naszej parafii spotykająca się raz w miesiącu na spotkaniach formacyjnych z ks. proboszczem.

W Niedzielą Zesłania Ducha Świętego br. gościliśmy w naszej parafii ks. Krzysztofa Guziałka, asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej Diecezji, który propaguje ideę KSM-u jako propozycję formacyjną dla młodzieży naszej parafii. Była nadzieja na powstanie tej wspólnoty, ale niestety młodzież naszej parafii nie okazała zainteresowania tą formacyjną propozycją.

Kolejną propozycją formacyjną dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku, jest Droga Neokatechumenalna. Po konsultacji z ks. biskupem Teofilem Wilskim i po spotkaniu z osobami odpowiedzialnymi za Neokatechumenat w naszej Diecezji zaprosiłem ks. dra Andrzeja Latonia i grupę świeckich katechistów z Kalisza do przeprowadzenia wstępnych katechez neokatechumenalnych dla osób chętnych z terenu naszego dekanatu. Katechezy te odbywały się dwa razy w tygodniu i trwały przez półtora miesiąca. Uczestniczyło w nich regularnie ponad 40 osób. Ostatniej katechezie przewodniczył ks. biskup Teofil Wilski. Po zakończeniu katechez zdeklarowani uczestnicy spotkań (ponad dwadzieścia osób) wyjechali na 3-dniowe rekolekcje, tzw. konwiwencję do Złoczewa. W ten sposób zaistniała w naszej parafii kolejna formacyjna wspólnota wiary – Droga Neokatechumenalna, której członkowie wraz z proboszczem będą odtąd spotykać się regularnie (2 razy w tygodniu) na Liturgii Słowa oraz na wspólnej Eucharystii). Neokatechumenat cieszy się dużym poparciem Stolicy Apostolskiej, ma swoje Seminaria Duchowne również w Polsce i przynosi przepiękne owoce wiary i życia chrześcijańskiego na całym świecie. Synod Diecezji Kaliskiej zachęca proboszczów do wspomagania w parafiach Drogi Neokatechumenalnej.

Zarówno Prawo Kanoniczne jak i Synod Diecezji Kaliskiej nakazuje ustanowić w każdej parafii Parafialną Radę do spraw ekonomicznych oraz Parafialną Radę Duszpasterską. Wiosną tego roku zorganizowałem spotkanie z sołtysami z terenu naszej parafii, a po nim odbyły się spotkania w poszczególnych sołectwach, na których w demokratycznych wyborach dokonano wyboru osób reprezentatywnych dla danego sołectwa i dla miasta Błaszki. Po konsultacji z wiernymi dokonałem, spośród proponowanych osób, wyboru członków Rady Parafialnej. Odtąd ekonomiczna i duszpasterska Rada Parafialna w parafii Błaszki zaczęła istnieć. Obydwie Rady mają w sumie ponad 30 członków. Do tej pory odbyły się trzy spotkania Rady Parafialnej. W przeciągu pół roku od ustanowienia Rady zdążyliśmy już z Radą dokonać kwesty na rzecz kapitalnego remontu kaplicy cmentarnej oraz dokonać generalnego sprzątania kościoła parafialnego.

Na koniec, gdy mowa o wspólnotach, to wspomnieć też trzeba o styczniowej wizycie duszpasterskiej zwanej kolędą, w czasie której my kapłani zanosimy błogosławieństwo Boże naszym parafianom, poznajemy się z nimi bliżej i budujemy w raz z nimi parafialną wspólnotę wiary. Piszemy o tym dużo w ostatnim numerze „SzR”. Również codzienne spotkania z parafianami w kancelarii parafialnej są okazją do budowania takiej wspólnoty.

Dzieła charytatywne

Kościół żyje i rozwija się: słowem Bożym, Łaską sakramentów, które sprawuje oraz posługą ubogim (Caritas). Podstawowym miejscem posługi charytatywnej w Kościele jest parafia. Synod kaliski zobowiązuje wszystkie parafie do powołania w nich zespołu charytatywnego, który pod przewodnictwem proboszcza jest odpowiedzialny za rozeznawanie osób potrzebujących i koordynowanie działań charytatywnych na terenie parafii. Zespół taki został w naszej parafii powołany do istnienia jesienią ubiegłego roku. Nasza parafia pod koniec 2008 r. zawarła umowę z Caritas Diecezji Kaliskiej na przekazywanie gotowych artykułów spożywczych w ramach programu „dostarczanie żywności najuboższej ludności” (PEAD). Uprawnionych do korzystania z tych darów jest ok. 200 osób z naszej parafii. W dostarczeniu darów z centrali Caritas z Kalisza do siedziby Caritas w Błaszkach pomagają nam niektórzy parafianie dysponujący większymi środkami transportu. Rozprowadzaniem darów zajmują się członkowie parafialnego zespołu charytatywnego.

Jednym z dzieł charytatywnych naszej parafii w lipcu br. był tygodniowy wyjazd dwoma autokarami z dziećmi naszej parafii na wczasorekolekcje nad morze. Opiekę nad dziećmi sprawował ks. proboszcz i  8 nauczycieli. Wsparciem finansowym na ten wyjazd był dochód z innej imprezy charytatywnej, mianowicie z biesiady ludowej przygotowanej w Błaszkowskim Domu Kultury przez chór parafialny „Harfa”w listopadzie ub.r.

Innym dziełem miłości jest podejmowana przez niektóre osoby z naszej parafii modlitewna adopcja dzieci poczętych, nienarodzonych a zagrożonych w swoim istnieniu oraz modlitewno-finansowa adopcja na odległość np. biednych dzieci z Afryki.

Ciekawe dzieło dobroczynne zainicjowały już w 2003 r. Siostry Wynagrodzicielki Najświętszego Oblicza w Błaszkach – jest to tzw. „Drzewko miłości”. Ludzie dobrej woli mogą w czasie Adwentu wziąć z tego drzewka „papierowego aniołka”, przygotować dla zapisanego na nim dziecka prezent i później złożyć go pod choinką w kościele jako miłą niespodziankę świąteczną dla danego dziecka.

Aktualnie powstaje też, przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, Szkolne Koło Caritas, będące filią Caritas Diecezji Kaliskiej. Członkowie Koła w sposób bezinteresowny, jako wolontariusze, chcą organizować i nieść pomoc zwłaszcza dzieciom z ubogich rodzin. Za to Koło Caritas odpowiedzialny jest wikariusz, ks. Tomasz Fabisiak.

Dobra kościelne

 

Kościół ma prawo posiadać dobra doczesne dla zorganizowania i sprawowania kultu Bożego, dla zapewnienie godziwego utrzymania duchowieństwa oraz pracowników kościelnych, dla prowadzenia dzieł apostolatu i miłości, zwłaszcza wobec biednych. Wierni mają prawo przekazywać dobra doczesne na korzyść Kościoła. Mają także obowiązek zaradzania potrzebom Kościoła wynikający z V przykazania kościelnego.

Dobrami doczesnymi Diecezji zarządza Biskup diecezjalny. Dobra te pochodzą ze świadczeń finansowych parafii i księży na rzecz Diecezji oraz innych instytucji kościelnych. Te świadczenia z naszej parafii to np. wszystkie tace z I i V Niedziel miesiąca (2250 zł. z jednej Niedzieli) itp. Świadczenia do tej kasy Diecezjalnej z Parafii Błaszki na 2009 r. wynoszą ok. 68.000 zł. Tyle samo mniej więcej wynoszą w skali rocznej inne opłaty związane z funkcjonowaniem różnego rodzaju działalności parafialnej. Czyli razem rocznie parafia nasza musi ponieść wydatki na kwotę ponad 130 tys. zł. Wpływy do „kasy parafialnej” (głównie z „tac” i odpowiedni procent z „kolędy”) wynoszą mniej więcej tyle samo czyli równoważą się zasadniczo z wydatkami parafialnymi. Szczegółowy wykaz przychodów i rozchodów w naszej parafii w skali rocznej posiadają Radni parafialni.

My księża wydatki osobiste (tj. mieszkanie, wyżywienie, odzienie, utrzymanie samochodu, energia świetlna i grzewcza, sprzątanie mieszkania, woda, telefon, ZUS, Podatek dochodowy i świadczenia osobiste do Kurii ) opłacamy ze swoich osobistych dochodów (intencje mszalne, ofiary za śluby, chrzty i pogrzeby oraz wypominki i odpowiedni procent z kolędy).

W kasie parafialnej na razie jest duży deficyt (ok. 200 tys. zł.) sukcesywnie zmniejszany przez tzw. „tacę inwestycyjną” oraz dzięki ofiarom kolędowym. Dlatego Bóg zapłać wszystkim za składane przy tych okazjach ofiary. Po spłaceniu zadłużenia będziemy przechodzić do innych materialnych inwestycji, które już czekają na wykonanie.

Najpoważniejszą inwestycją materialną ostatniego 1,5 roku był konieczny, gruntowny remont plebanii wewnątrz i częściowo od zewnątrz. Koszt ten wyniósł w całości 270 tys. zł.  Budowa nowej plebanii, o takiej samej kubaturze, kosztowałaby przynajmniej trzy razy tyle.  Plebania została wyremontowana i ocalona, bez naruszenia swej architektury, przynajmniej na kilkadziesiąt najbliższych lat. Plebania jest teraz jak nowa i jest miejscem regularnych spotkań duszpasterskich z różnymi grupami. Są tygodnie, że na plebanii, poza ludźmi przychodzącymi do kancelarii parafialnej, gromadzi się ok. 100 osób na różnych spotkaniach duszpasterskich. Bogu niech będą dzięki.

Poza plebanią w ciągu ostatniego 1,5 roku były też wykonane inne konieczne inwestycje jak instalacja nowego agregatu chłodniczego w kaplicy przedpogrzebowej za 4,5 tys. zł., zmodernizowanie prezbiterium kościoła parafialnego za 3,5 tys. zł., zakup figury Matki Bożej fatimskiej za 1 tys. zł., nowy aneks kuchenny na wikariatce za 1 tys. zł., konieczne inwestycje na salce katechetycznej za 1 tys. zł. i zabudowanie siatką okien strychu i wieży kościelnej za 1 tys. zł.

Za darmo zaś przez sponsorów zostały wykonane nowe metalowe gabloty na frontowej ścianie kościoła i założone wszystkie nowe żarówki energooszczędne w kościele.

Aktualnie bierzemy się za porządkowanie cmentarza zaczynając od wycinki starych, zniszczonych drzew, na wycięcie których jest zgoda władz gminnych. W nadchodzącym zaś roku będziemy się stopniowo przygotowywać do kapitalnego remontu kaplicy cmentarnej o czym na bieżąco będziemy informować parafian.

Roczne statystyki parafialne

Chrztów – 68

Pogrzebów – 77

Ślubów – 45

I Komunia św. – 61

 

Wszystkie, przytoczone przed chwilą informacje świadczą o tym, że Kościół w Błaszkach jest żywy i rozwija się, a Pan Bóg mu błogosławi. Bogu niech będą dzięki za rozliczne dzieła łaski, które stały się naszym parafialnym udziałem w mijającym roku. Niech Bóg błogosławi naszej Parafii na nadchodzący 2010 rok.

 

Ks. Jerzy Mikołajewski, proboszcz