Dziś nadal rozprowadzamy numer „Opiekuna” z ubiegłej niedzieli. Zachęcamy do nabywania i czytania.

Przypominamy, że Diecezja kaliska bierze udział w akcji sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej w diecezji Bouar. Wierni mogą pomóc w zakupie maszyn do szycia. Z inicjatywą wsparcia Afrykanek wyszedł biskup kaliski Damian Bryl, który bardzo pragnie, żeby w naszej diecezji panował dobry duch misyjny. Ten duch misyjny to z jednej strony pragnienie niesienia Chrystusa innym, ale też wspieranie tych, którzy już taką działalność podejmują oraz wspieranie miejsc, gdzie Ewangelia dopiero kiełkuje. Biskupowi kaliskiemu bardzo zależy na tym, żeby nasza diecezja miała konkretne patronackie miejsca, które będziemy wspierać. Jednym z tych miejsc jest właśnie Republika Środkowej Afryki – diecezja Bouar, którą chcemy wspierać w sposób stały. Nasza diecezja nawiązała kontakt z tamtejszym biskupem – bp. Mirosławem Gucwą pochodzącym z Polski, który zaproponował wsparcie ośrodka dla młodych dziewczyn, które często mają już swoje dziecko, żeby mogły zdobyć fach krawiecki. Bp Mirosław Gucwa napisał list do bp. Damiana Bryla, w którym opisał trudną sytuację polityczną Republiki Środkowej Afryki trwającą od 1960 r. i wiążącą się z ciągłymi zamachami. W sytuacjach konfliktowych dzieci, dziewczęta i kobiety są najczęstszymi ofiarami przemocy i nadużyć, które powodują śmierć, rany i biedę. Potrzebują czasu, aby się pozbierać, zagoić rany i wziąć z pomocą innych życie w swoje ręce. Dzięki finansowemu wsparciu młode matki, zamiast dokonywać aborcji mogą powierzyć swoje dzieci opiekunce, a same kontynuują naukę i przygotowanie zawodowe. Chodzi o to, aby po czasie nauki te młode kobiety otrzymały maszynę do szycia i mogły zarabiać na swoje utrzymanie. W akcję pomocową włączyła się diecezja kaliska. Dlatego, podobnie jak to czynią inni księża proboszczowie diecezji kaliskiej, chcemy i my w przyszłą niedzielę – 18 lipca zorganizować na ten cel zbiórkę do puszek przed kościołem, aby cała wspólnota parafialna mogła włączyć się w tę akcję pomocową. Prosimy wszystkich o zrozumienie i wsparcie. W gablocie parafialnej nadal jest wywieszony plakat nawiązujący do wspomnianej akcji sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej.
Przypominamy, że „Koło Przyjaciół Radia Maryja” w Błaszkach organizuje w poniedziałek - 19 lipca wyjazd do siedziby „Radia Maryja” w Toruniu. Koszt wyjazdu – 100 zł. Zapisy przyjmują Jadwiga Żubrowska i Elżbieta Drobnik. Jest jeszcze dużo miejsc wolnych. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Osoby zainteresowane tegoroczną pieszą pielgrzymką błaszkowską na Jasną Gorę prosimy o kontakt z ks. Mariuszem.

Ponownie informujemy, że w tym roku odpust parafialny ku czci św. Anny będziemy przeżywać w niedzielę - 25 lipca, a odpust ku czci św. Rocha w niedzielę - 22 sierpnia. W tym dniu też będą w naszej parafii dożynki parafialne. Będziemy uroczyście dziękować Bogu za tegoroczne plony ziemi, przez które Bóg podtrzymuje nasze życie. Prosimy aby wieniec dożynkowy na tę uroczystość przygotowali w tym roku mieszkańcy Maciszewic i aby pojechali z tym wieńcem na dożynki diecezjalne..

Przypominamy, że Biskup kaliski Damian Bryl przedłużył czas Komunii wielkanocnej na terenie naszej diecezji do święta Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli do 14 września 2021 roku. Przyjęcie Komunii św. wielkanocnej w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika, wynikających z trzeciego przykazania kościelnego. Brzmi ono: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.” Kościół wskazuje, że chociaż obowiązek corocznej spowiedzi św. nie jest związany z żadnym okresem liturgicznym, to nieprzyjęcie Komunii św. w czasie wielkanocnym jest grzechem ciężkim. Prosimy więc naszych Parafian o wypełnienie tego katolickiego obowiązku, wynikającego z trzeciego przykazania kościelnego.

Na stoliku pod chórem wyłożone są broszury pt.: „Dzieci w wirtualnej sieci” i „Gdy dziecko pyta o sex”. Broszury są bezpłatne i przeznaczone zasadniczo dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Wychodząc z kościoła można je wziąć ze sobą.