Dziś rozprowadzamy nowy numer „Opiekuna”. Zachęcamy do nabywania i czytania.

W najbliższym czasie planujemy rozpoczęcie robót remontowo-budowlanych związanych z rozbiórką starego i budową nowego parkanu przed kościołem w Błaszkach. W ubiegłą niedzielę Radni Parafialni po wszystkich Mszach św. przeprowadzili comiesięczną zbiórkę pieniężną na ten cel. Zebrano podczas tej zbiórki 1.400 zł. W sumie na dzień 3 lipca 2021 r. na rzecz budowy nowego parkanu przed kościołem dysponujemy kwotą 41.420 zł. Dlatego składając serdeczne podziękowanie wszystkim ofiarodawcom za złożone dotychczas ofiary nadal prosimy wszystkich o życzliwość, zrozumienie oraz dalsze wsparcie naszych inwestycji.

Przypominamy, że „Koło Przyjaciół Radia Maryja” w Błaszkach organizuje w poniedziałek - 19 lipca wyjazd do siedziby „Radia Maryja” w Toruniu. Koszt wyjazdu – 100 zł. Zapisy przyjmują Jadwiga Żubrowska i Elżbieta Drobnik. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Osoby zainteresowane tegoroczną pieszą pielgrzymką błaszkowską na Jasną Gorę prosimy o kontakt z ks. Mariuszem.

Już informujemy, że 25 lipca (niedziela) będziemy przeżywać odpust parafialny ku czci św. Anny, a w niedzielę 22 sierpnia odpust ku czci św. Rocha. W tym dniu też będą w naszej parafii dożynki parafialne. Będziemy uroczyście dziękować Bogu za tegoroczne plony ziemi, przez które Bóg podtrzymuje nasze życie. Prosimy aby wieniec dożynkowy na tę uroczystość przygotowali w tym roku mieszkańcy Maciszewic.

Na stoliku pod chórem wyłożone są broszury pt.: „Dzieci w wirtualnej sieci” i „Gdy dziecko pyta o sex”. Broszury są bezpłatne i przeznaczone zasadniczo dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych. Wychodząc z kościoła można je wziąć ze sobą.

/[

Centrum Życia i Rodziny w Polsce rozpoczęło kampanię, której celem jest oficjalne przeniesienie „Dnia Ojca” z 23 czerwca na 19 marca, czyli na uroczystość św. Józefa. Centrum chce zachęcić polskie władze do oficjalnego powiązania obchodów „Dnia Ojca” z osobą św. Józefa, który jest wzorem każdego ojca. Dlatego na stoliku pod chórem wyłożone są stosowne deklaracja popierające tę inicjatywę. Prosimy o wpisywanie się do tej deklaracji jeszcze tylko dzisiaj.

W gablocie parafialnej jest wywieszony plakat nawiązujący do akcji sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej. Akcja ma na celu sfinansowanie rocznej edukacji dla jednej osoby (koszt 40€ czyli 180 zł.) lub wyprawki zawodowej (np. zakupu niezbędnych narzędzi do pracy), która umożliwi usamodzielnienie się absolwentki (koszt 150€ czyli 675 zł.). Biskup Kaliski zapraszam parafie do włączenia się w tę akcję pomocową - mogą być indywidualni lub grupowi sponsorzy. Osoby zainteresowane tym sponsoringiem prosimy o kontakt z kancelarią parafialną.

Biskup kaliski Damian Bryl przedłużył czas Komunii wielkanocnej na terenie naszej diecezji do święta Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli do 14 września 2021 roku. Przyjęcie Komunii św. wielkanocnej w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika, wynikających z trzeciego przykazania kościelnego. Brzmi ono: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.” Nie chodzi zatem o to, aby raz w roku przyjść na Mszę św., lecz o to, by uczestnicząc regularnie w niej w niedziele i święta przynajmniej w okresie wielkanocnym przyjąć także i Komunię św. W 1985 roku Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje czas Komunii wielkanocnej, obejmuje okres od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (w tym roku przypadała ona 30 maja). Na terenie naszej diecezji czas ten został jednak z powodu istniejącej sytuacji epidemicznej przedłużony o trzy i pół miesiąca, do Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września). Identyczne zasady obowiązywały w diecezji kaliskiej także w roku ubiegłym. Kościół wskazuje, że chociaż obowiązek corocznej spowiedzi św. nie jest związany z żadnym okresem liturgicznym, to nieprzyjęcie Komunii św. w czasie wielkanocnym jest grzechem ciężkim. Prosimy więc naszych Parafian o wypełnienie tego katolickiego obowiązku, wynikającego z trzeciego przykazania kościelnego.