W tym roku z uwagi na epidemię koronawirusa, wierni nie mają możliwości uczestniczenia w tradycyjnych rekolekcjach wielkopostnych w parafialnych kościołach. Co do udziału we Mszy św. lub tak bardzo ukochanych przez nas nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, to dość łatwo można je odprawiać w domu dołączając do duchowej wspólnoty modlitewnej Kościoła. Dzisiejsza technologia pomaga także w budowaniu tej duchowej wspólnoty poprzez niezliczone transmisje liturgii w mediach. Dlatego biskupi polscy w dokumentach dotyczących pandemii zachęcają nas do przeżywania tego czasu w łączności duchowej ze wspólnotą Kościoła poprzez środki społecznego przekazu i transmisje internetowe.

Istnieje już kilkaset takich transmisji (w telewizji, radiu, a najwięcej w Internecie). Korzystajmy z nich, pamiętając jednak o bardzo ważnej rzeczy – te transmisje w żaden sposób nie pozwalają nam na „uczestnictwo”, ale mogą bardzo skutecznie pomóc nam właśnie w budowaniu duchowej wspólnoty. Bardzo łatwo zniszczyć najwyższą wartość, jaką mamy w Kościele – prawdziwą, rzeczywistą obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Telewizor, radioodbiornik, czy komputer nigdy nie będą „przestrzenią liturgiczną”, choć bardzo skutecznie spełnią swoją naturalną rolę „narzędzia” służącego budowaniu Wspólnoty Ducha

Telewizja Polska przygotowała transmisję internetową wszystkich liturgii odprawianych w niedzielę w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Z kolei na stronie KEP episkopat.pl. została opublikowana lista transmisji mszy św. z całej Polski. Coraz więcej parafii wprowadza transmisje na żywo. Internet staje się w obecnej sytuacji ważnym narzędziem, który łączy ludzi na modlitwie. Dzięki temu możemy być razem, nie będąc razem fizycznie .

Można łączyć się ze wspólnotą Kościoła w niedzielnej mszy świętej m.in. za pośrednictwem Programu 1 Telewizji Polskiej, gdzie o godz. 7.00 transmitowana jest msza święta z Łagiewnik, a o godz. 10.55 z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Ponadto dostępne są transmisje w Polsat News o godz. 9.00 i w TV Trwam o godz. 9.30. O godz. 10.30 w Polsat Rodzina transmitowana jest msza święta dla dzieci ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Msza święta dla rodaków za granicą w TVP Polonia transmitowana jest o godz. 13.00. Transmisji można wysłuchać też w radiu: o godz. 9.00 i 19.00 – w Programie 1 Polskiego Radia, a o godz. 9.00 – w Radiu Maryja.

Swoje ramówki specjalnie na najbliższy czas zmieniło wiele rozgłośni diecezjalnych, dodając do nich dodatkowe transmisje mszy świętych i nabożeństw. Najwięcej transmisji można znaleźć w Internecie. – Coraz więcej parafii zaczęło transmitować msze święte ze swoich kościołów. Wielu proboszczów uzyskuje możliwość transmisji w kanale YouTube albo transmitują po prostu na Facebooku. Bierzemy przykład z Ojca Świętego Franciszka, który celebruje mszę świętą codziennie o godz. 7.00 w swojej kaplicy w Domu św. Marty i ta modlitwa jest transmitowana przez media watykańskie, również w Internecie. Ogólnopolską propozycją rekolekcji były trzy dwudziestominutowe konferencje, które wygłosił znany rekolekcjonista, dominikanin Ojciec Jacek Salij. Były one emitowane codziennie od 25 do 27 marca, o godz. 20.40, w TVP 3. Oprócz rekolekcji telewizyjnych wiele propozycji jest nadal dostępnych w radiu i Internecie. Informacje o nich znajdują się najczęściej na stronach diecezji i parafii. Listę transmisji rekolekcji z całej Polski można znaleźć m.in. na stronie https://episkopat.pl/rekolekcje-transmisje/.

Sytuacja spowodowana pandemią sprawiła, że tegoroczny Wielki Post jest postem od fizycznej obecności na Eucharystii, ale nie może być postem od Pana Jezusa. Jest to post od modlitwy w licznych zgromadzeniach, ale nie od modlitwy jako takiej. Ważne jest, by podczas transmisji mszy świętej skupić się tylko na niej i nie robić w tym czasie innych rzeczy. W ten sposób rodzina staje się coraz bardziej domowym kościołem. Ludzie dzięki współczesnym mediom mogą wzrastać duchowo, mimo braku możliwości realnych spotkań w kościołach.