W obecnej sytuacji uczestniczący we Mszy św. mają prawo przyjmować Komunię św. zarówno do ust jak i na rękę. Komunii Świętej udziela się wiernym w tym czasie wyłącznie pod postacią chleba. Niezależnie od sposobu udzielania Komunii Świętej należy przy tej czynności dochować staranności, nie tylko ze względu na przesłanki sanitarne, ale przede wszystkim z tego względu, że jest to czynność święta. Kolejność udzielania Komunii św. jest następująca – najpierw przyjmują Komunię Świętą wierni na rękę, a następnie wierni do ust. Jeśli obecny jest więcej niż jeden kapłan można również zastosować następujący schemat: jeden z kapłanów rozdziela Komunię Świętą na rękę, drugi do ust. Obowiązkiem wiernego przyjmującego Komunię św. na rękę jest spożycie Komunii Świętej przy kapłanie, a obowiązkiem kapłana dopilnowanie, aby wierny to uczynił. Nie wolno odchodzić z hostią na dłoni od ołtarza.

Co z Komunią „na rękę”?
Komunia św. „na rękę” jest także przyczyną wielu nieporozumień. Są tacy, którzy nigdy nie zaakceptują tej formy. Trudno mieć do nich o to pretensje, choć ponad dobro innych stawiają swoje racje. Św. Cyryl Jerozolimski (IV w.) jest w tej kwestii często przywoływany: “Podstaw dłoń lewą do prawej niby tron, gdy masz przyjąć Króla. Do własnej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz «Amen». Uświęć też ostrożnie oczy swoje przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił.” Często słyszymy argument, że „ręce są brudne”, ale odważmy się policzyć który „brud” jest „większy”: rąk czy ust. Co jest „większym” narzędziem grzechu – ręce czy usta, którymi tak wiele zła wyrządzamy naszym bliźnim?

Korzystajmy ze spokojnym sumieniem z zaleceń naszych biskupów. Wszystkie te zalecenia mają nam pomóc w pogłębieniu wiary i uwrażliwieniu na dobro bliźniego oraz zwalczaniu miłości własnej, miłości naszych własnych przyzwyczajeń, naszej własnej wizji „słuszności”.

Wiernym, którzy są w stanie łaski uświęcającej i indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią, z wyjątkiem:


a. Wielkiego Piątku, kiedy to Komunii św. można udzielić poza liturgią tylko chorym, którzy o to poproszą.


b. Wielkiej Soboty, kiedy można udzielać Komunii św. poza liturgią jedynie jako Wiatyku.