Kochani Parafianie, Szanowni Państwo!

Z Boską pomocą, w Nadzwyczajnym Roku św. Józefa, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości udało się w naszej parafii wykonać wielkie dzieło: Renowację zewnętrzną kościoła św. Anny w Błaszkach. Nasz kościół ma już 230 lat. W 1988 r., czyli 30 lat temu, miało miejsce ostatnie tynkowanie tej świątyni. Upływ czasu spowodował, że nasz kościół stawał się coraz brzydszy, a zły stan elewacji zewnętrznej świątyni wpływał destrukcyjnie na jakość obiektu. Względy estetyczne więc i konieczność zatrzymania procesu dalszego niszczenia sakralnej budowli spowodowały, że trzy lata temu, z inspiracji Biskupa Kaliskiego, Ks. Proboszcz wraz z Radą Parafialną podjęli odważną decyzję o renowacji kościoła. Zaczęto gromadzić fundusze oraz konieczne dokumenty potrzebne do wykonania zaplanowanego dzieła. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się comiesięczne zbiórki pieniężne na ten cel, przeprowadzane na placu przykościelnym przez Radnych naszej Parafii podczas niedzielnych Mszy św. W ramach tych zbiórek przez trzy lata zgromadzono - 114.146 zł. Księża pozyskali od wiernych podczas wizyt duszpasterskich, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Gminy Błaszki, z dzierżawy ziemi kościelnej i od różnych sponsorów - 378.715 zł. W sumie więc do dnia 29 września 2018 r. na rzecz remontów kościoła pozyskaliśmy kwotę - 492.861 zł. Potrzebujemy więc jeszcze ok. 37.000 zł. aby do końca tego roku wypłacić firmie budowlanej wszystkie należne pieniądze. Wszystkim więc ofiarodawcom składamy jeszcze raz serdeczne podziękowanie i prosimy nadal o zrozumienie i dalsze wsparcie naszej inwestycji. Zakres wykonanych prac renowacyjnych polegał na skuciu starych i zniszczonych tynków oraz otynkowaniu i pomalowaniu dwoma kolorami całego kościoła. Wszystkie okna w obramieniu drewnianym oraz okiennice żaluzyjne wykonane z drewna zostały zdemontowane, a w ich miejsce zamontowano nową drewnianą stolarkę okienną z nowym oszkleniem. Jeżeli zaś chodzi o okna metalowe to przeprowadzono ich renowację, czyli odnowiono metalową konstrukcję tych okien i zainstalowano nowe szyby. Wykonano nową obróbkę blachą stalową miedzianą na górnych gzymsach i na parapetach okiennych. W częściach wnęk przy wieży i prezbiterium wykonano opaskę utwardzoną tłuczniem kamiennym. Naprawiono zegary na wieży kościoła oraz gruntownie naprawiono parkan kościelny od strony południowej na odcinku od Banku Sp. do Zakrystii. . Efekt finalny całego przedsięwzięcia jest taki, że dziś z radością i dumą możemy oglądać „nowe oblicze” naszej zabytkowej świątyni parafialnej, która dzięki renowacji nabrała nowego blasku i została skutecznie zabezpieczona przed postępujacym procesem niszczenia.

Wykonane prace renowacyjne doprowadziły do tego, że nie musimy się już wstydzić gdyż wygląd zewnętrzny naszej świątyni znów licuje z rangą i charakterem sakralnego obiektu jakim jest kościół. Bogu niech będą dzięki!

Co dalej? Teraz czekamy na urzędowy odbiór wykonanego dzieła przez Łódzkiego Konserwatora Zabytków. Następnie należy dokonać odpowiedniego „rozliczenia się” z wykonanych prac i wydanych funduszy wobec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta i Gminy Błaszki, czyli instytucji, które finansowo wsparły nasze przedsięwzięcie. Po wykonaniu wspomnianych zobowiązań i ostatecznym rozliczeniu się z firmą budowlaną musimy uzyskać zezwolenia od stosownych instytucji oraz zgromadzić odpowiednią dokumentację na dalsze prowadzenie prac konserwatorsko restauratorskich przy zabytkowym kościele w Błaszkach. Prace te są konieczną kontynuacją zakończonej co dopiero renowacji naszej świątyni, aby jej efekt nie poszedł na marne. Wykonana bowiem przed dwoma laty ocena stanu technicznego kościoła doprowadziła do stwierdzenia, że nie tylko elewacja zewnętrzna kwalifikuje się do remontu kapitalnego. Ustalono ponadto, że wskazane jest również wykonanie izolacji fundamentów, przynajmniej pionowej, w celu zatrzymania i odwrócenia procesu wilgocenia ścian. W tym celu też zalecono wykonanie opaski z tłuczniem kamiennym wokół całego kościoła i odprowadzenie podziemne opadowych wód deszczowych z placu kościelnego. W porozumieniu z odpowiednimi instytucjami naszego powiatu i gminy podjęta zostanie decyzja do której ze studzienek wód deszczowych, znajdujących się na terenie naszego miasta, będzie mogła być odprowadzana woda deszczowa gromadzona przez obiekt naszego kościoła. Po wykonaniu wspomnianych prac czeka nas gruntowna naprawa i otynkowanie płotu wokół kościoła oraz zdjęcie i ułożenie od nowa, na nowej podsypce, kostki granitowej wokół kościoła. Jeżeli zaś chodzi o wnętrze naszej świątyni to zauważamy, że tzw. kruchta domaga się kompletnie nowej elewacji, a ściany i filary wewnątrz świątyni domagają się usunięcia tzw. lamperii, na wysokości ok. 1,5 m. od posadzki i pokrycia tej powierzchni na nowo odpowiednią farbą. O kosztach tych prac poinformujemy w przyszłości. Będziemy znów wnioskować o dotacje w różnych instytucjach, będziemy szukać sponsorów, ale przede wszystkim liczymy nadal na wsparcie naszych parafian kontynuując comiesięczną kwestę przykościelną. Ufamy, że ludzie dobrej woli, zachęceni efektem dotychczasowych prac renowacyjnych przy naszej świątyni, zechcą nadal wspierać kontynuację tego dzieła. Liczymy szczególnie na tych, którzy dotychczas z różnych powodów nie mogli bądź nie chcieli finansowo wesprzeć naszego przedsięwzięcia. Hojnego i radosnego dawcę miłuje i wynagradza Bóg. Dlatego dziękując wszystkim ofiarodawcom za dotychczasową troskę prosimy nadal o zrozumienie i dalsze wsparcie naszej inwestycji. Niech dobry Bóg błogosławi wszystkim ofiarodawcom, a św. Józef, Opiekun Najświętszej Rodziny troszczący się o jej duchowe i materialne potrzeby wspiera i nas w realizacji dobrych zamierzeń. Bóg zapłać!