Kościół, Polska i świat okiem Gościa Niedzielnego

  1. Skłaniamy nasze głowy ze wstydem, świadomi, że tego typu nadużycia miały miejsce w naszych zgromadzeniach, zakonach i w naszym Kościele – napisali przedstawiciele zakonów męskich i żeńskich przybyli na watykański szczyt o ochronie nieletnich.
  2. Apelujemy o odpowiedzialne spojrzenie na historię relacji polsko-żydowskich oraz o roztropne kształtowanie społecznych i politycznych ram, w jakich relacje te będą się rozwijać w następnych pokoleniach - oświadczyła w środę Polska Rada Chrześcijan i Żydów.
  3. Nie oszukujmy się, żyjemy w agresywnym społeczeństwie. Stąd te nagłe eksplozje gniewu i przemocy – tymi słowami rzecznik, a zarazem sekretarz generalny episkopatu Francji komentuje gwałtowne nasilenie w tym kraju antysemityzmu, czemu towarzyszy zarazem, jako zjawisko niemal równoległe, nagły wzrost liczby profanacji katolickich miejsc kultu.
  4. Przyjeżdżający na watykański szczyt o ochronie małoletnich przewodniczący krajowych episkopatów opowiadają o swych spotkaniach z ofiarami nadużyć.
  5. Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w środę pierwsze posiedzenie "Porozumienia Rolniczego", które ma być stałą platformą do wypracowywania rozwiązań w rolnictwie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 168 organizacji związanych z rolnictwem, przetwórstwem i handlem.